Knowledge base: Cracow University of Technology

Settings and your account

Back

Usuwanie organizmów patogennych w procesach uzdatniania wody

Authors:

  • Joanna Bąk,
  • Barbara Dąbrowska,
  • Wojciech Dąbrowski,
  • Michał Polus,
  • Michał Zielina

Abstract

Opisano pochodzenie i wymieniono najczęściej występujące w wodach mikroorganizmy chorobotwórcze. Przedstawiono warunki środowiskowe sprzyjające utrzymaniu żywotności, lub przeciwnie prowadzące do destrukcji możliwości rozwoju cyst i oo-cyst pasożytów jelitowych po przedostaniu się do przewodu pokarmowego potencjalnego żywiciela. Na podstawie literatury omówiono występowanie i liczebność mikroorganizmów chorobotwórczych w ściekach sanitarnych i szpitalnych oraz w glebie i w wodzie. Podano jakie objawy kliniczne zachorowania występują w przypadku chorób pochodzących z żywności i skażonej mikrobiologicznie wody. Opisano też pokrótce prognozowany okres czasu i przebieg chorób w przypadku ludzi o zdrowym i zaburzonym mechanizmie immunologicznym. Wymieniono szereg opisanych wcześniej przypadków epidemii pochodzących z nieodpowiedniej jakości wody pitnej oraz zacytowano dane na podstawie których możliwe jest wnioskowanie o prawdopodobieństwie zachorowania, jeżeli znana jest liczebność form przetrwalnikowych pierwotniaków w wodzie pitnej. Omówiono metody identyfikacji tych form przetrwalnikowych, zwracając szczególną uwagę na metody mikroskopii fluorescencyjnej, fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ oraz reakcji łańcuchowej polimerazy. Przedyskutowano możliwości przetrwania w stanie aktywnym w wodzie cyst Giardia oraz oo-cyst Cryptosporidium oraz możliwości ich separacji przez sedymentację w jeziorach oraz w sztucznych zbiornikach wodnych, z uwzględnieniem opadania na powierzchni cząstek gliny. Sformułowano zasady właściwej gospodarki wodno – ściekowej w zlewni rzecznej, która zapewnia zmniejszenie ryzyka wystąpienia epidemii pochodzącej od wody. Wyrażono opinię, że poprawnie prowadzone procesy uzdatniania wody pitnej mogą nie wystarczyć aby zapobiec wystąpieniu epidemii w przypadku zbyt dużego skażenia mikrobiologicznego wody surowej formami przetrwalnikowymi pierwotniaków. Uzasadniono różnice w mechanizmach kontrolujących transport cyst Giardia i oo-cyst Cryptosporidium w złożu porowatym filtrów pospiesznych wody i wyjaśniono dlaczego te drugie są zazwyczaj znacznie trudniejsze do usunięcia z wody. Oceniono też działanie dezynfektantów w dezaktywacji form przetrwalnikowych pasożytów jelitowych, zwracając uwagę na słabe działanie kwasu chlorowego (I). Wytłumaczono skąd się bierze zła jakość pierwszego filtratu i jaki ma to wpływ na zagrożenia zdrowotne dla konsumentów wody. Omówiono też kilka metod przeciwdziałania temu niekorzystnemu zjawisku. Zasugerowano szereg działań zmierzających do bardziej efektywnego usuwania form przetrwalnikowych pierwotniaków z uzdatnianej wody. Uzasadniono potrzebę ochrony jakości wody pitnej w systemie multibarier poczynając od źródeł cyst i oo-cyst, a na procesach uzdatniania wody kończąc.

Record ID
CUT9b4ed42f7bc8446597a37240c7ba2303
Other language title versions
Removal of pathogenic organisms by water treatment processes
Book type
Monograph
Book categories
science book; reviewed work
Author
Other contributor
Corporate author
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Publisher (including from the ministerial list of publishers)
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Publisher name (outside publisher list)
Wydaw. PK
Publishing place (Publisher address)
Kraków
Pages
160
ISBN
978-83-7242-935-3
Issue year
2017
Book series /Journal (in case of Journal special issue)
Monografie Politechniki Krakowskiej. Inżynieria Środowiska = Monographs Cracow University of Technology. Environmental Engineering
Other elements of collation
tab.; wykr.; Oznaczenie streszczenia - Streszcz., Summ., Zsfassung
Substantive notes
Bibliogr. przy rozdz.
Keywords in Polish
technologia wody, jakość wody, woda do picia, zanieczyszczenia mikrobiologiczne
Language
pol (pl) Polish
Score (nominal)
80

Cite


Uniform Resource Identifier
https://cris.pk.edu.pl/info/book/CUT9b4ed42f7bc8446597a37240c7ba2303/
URN
urn:pkr-prod:CUT9b4ed42f7bc8446597a37240c7ba2303

* presented citation count is obtained through Internet information analysis, and it is close to the number calculated by the Publish or PerishOpening in a new tab system.


Confirmation
Are you sure?
Report incorrect data on this page
clipboard